Indikatorn visar utvecklingen av antalet registrerade A-traktorer i kommunen per 1000 invånare. En A-traktor, ofta kallad EPA-traktor, är en ombyggd bil som bara får köra i högst 30 km/h. Fordonen har ökat i popularitet bland ungdomar och blir allt vanligare i trafiken.
A-traktorer
Indikator SE. TI. 30| Rad-id | Mätområde | Datum | Värde (st/1000 inv) |
|---|---|---|---|
| 0 | Essunga | 2009 | 4,5 |
| 1 | Essunga | 2010 | 4,5 |
| 2 | Essunga | 2011 | 4,6 |
| 3 | Essunga | 2012 | 4,5 |
| 4 | Essunga | 2013 | 4,4 |
| 5 | Essunga | 2014 | 6,1 |
| 6 | Essunga | 2015 | 7,9 |
| 7 | Essunga | 2016 | 6,9 |
| 8 | Essunga | 2017 | 7,1 |
| 9 | Essunga | 2018 | 7,6 |
| 10 | Essunga | 2019 | 8,5 |
| 11 | Essunga | 2020 | 11,4 |
| 12 | Essunga | 2021 | 14,2 |
| 13 | Essunga | 2022 | 21,3 |
| 14 | Essunga | 2023 | 23,0 |
| 15 | Essunga | 2024 | 22,9 |
| 16 | Essunga | 2025 | 28,7 |
| 17 | Falköping | 2009 | 2,1 |
| 18 | Falköping | 2010 | 2,3 |
| 19 | Falköping | 2011 | 2,2 |
| 20 | Falköping | 2012 | 2,6 |
| 21 | Falköping | 2013 | 3,0 |
| 22 | Falköping | 2014 | 3,4 |
| 23 | Falköping | 2015 | 4,1 |
| 24 | Falköping | 2016 | 4,1 |
| 25 | Falköping | 2017 | 4,7 |
| 26 | Falköping | 2018 | 5,0 |
| 27 | Falköping | 2019 | 5,5 |
| 28 | Falköping | 2020 | 6,4 |
| 29 | Falköping | 2021 | 8,6 |
| 30 | Falköping | 2022 | 9,9 |
| 31 | Falköping | 2023 | 10,7 |
| 32 | Falköping | 2024 | 11,6 |
| 33 | Falköping | 2025 | 12,7 |
| 34 | Hjo | 2009 | 2,5 |
| 35 | Hjo | 2010 | 3,8 |
| 36 | Hjo | 2011 | 4,2 |
| 37 | Hjo | 2012 | 4,3 |
| 38 | Hjo | 2013 | 4,7 |
| 39 | Hjo | 2014 | 4,5 |
| 40 | Hjo | 2015 | 4,5 |
| 41 | Hjo | 2016 | 4,3 |
| 42 | Hjo | 2017 | 3,8 |
| 43 | Hjo | 2018 | 3,6 |
| 44 | Hjo | 2019 | 5,3 |
| 45 | Hjo | 2020 | 6,5 |
| 46 | Hjo | 2021 | 8,8 |
| 47 | Hjo | 2022 | 9,4 |
| 48 | Hjo | 2023 | 9,0 |
| 49 | Hjo | 2024 | 9,5 |
| 50 | Hjo | 2025 | 13,0 |
| 51 | Karlsborg | 2009 | 1,2 |
| 52 | Karlsborg | 2010 | 1,2 |
| 53 | Karlsborg | 2011 | 1,5 |
| 54 | Karlsborg | 2012 | 1,9 |
| 55 | Karlsborg | 2013 | 3,4 |
| 56 | Karlsborg | 2014 | 3,8 |
| 57 | Karlsborg | 2015 | 4,4 |
| 58 | Karlsborg | 2016 | 5,2 |
| 59 | Karlsborg | 2017 | 4,3 |
| 60 | Karlsborg | 2018 | 4,2 |
| 61 | Karlsborg | 2019 | 4,3 |
| 62 | Karlsborg | 2020 | 8,0 |
| 63 | Karlsborg | 2021 | 10,8 |
| 64 | Karlsborg | 2022 | 13,0 |
| 65 | Karlsborg | 2023 | 13,2 |
| 66 | Karlsborg | 2024 | 14,8 |
| 67 | Karlsborg | 2025 | 15,0 |
| 68 | Skövde | 2009 | 1,3 |
| 69 | Skövde | 2010 | 1,4 |
| 70 | Skövde | 2011 | 1,5 |
| 71 | Skövde | 2012 | 1,6 |
| 72 | Skövde | 2013 | 1,7 |
| 73 | Skövde | 2014 | 1,7 |
| 74 | Skövde | 2015 | 1,9 |
| 75 | Skövde | 2016 | 1,9 |
| 76 | Skövde | 2017 | 1,9 |
| 77 | Skövde | 2018 | 1,8 |
| 78 | Skövde | 2019 | 1,9 |
| 79 | Skövde | 2020 | 2,5 |
| 80 | Skövde | 2021 | 3,9 |
| 81 | Skövde | 2022 | 4,9 |
| 82 | Skövde | 2023 | 5,1 |
| 83 | Skövde | 2024 | 5,1 |
| 84 | Skövde | 2025 | 5,3 |
| 85 | Tibro | 2009 | 1,6 |
| 86 | Tibro | 2010 | 1,8 |
| 87 | Tibro | 2011 | 1,4 |
| 88 | Tibro | 2012 | 1,4 |
| 89 | Tibro | 2013 | 1,8 |
| 90 | Tibro | 2014 | 1,7 |
| 91 | Tibro | 2015 | 1,6 |
| 92 | Tibro | 2016 | 1,7 |
| 93 | Tibro | 2017 | 1,9 |
| 94 | Tibro | 2018 | 2,3 |
| 95 | Tibro | 2019 | 2,8 |
| 96 | Tibro | 2020 | 4,2 |
| 97 | Tibro | 2021 | 5,9 |
| 98 | Tibro | 2022 | 6,9 |
| 99 | Tibro | 2023 | 7,1 |
| 100 | Tibro | 2024 | 9,3 |
| 101 | Tibro | 2025 | 10,2 |
| 102 | Riket | 2009 | 1,4 |
| 103 | Riket | 2010 | 1,4 |
| 104 | Riket | 2011 | 1,5 |
| 105 | Riket | 2012 | 1,6 |
| 106 | Riket | 2013 | 1,7 |
| 107 | Riket | 2014 | 1,8 |
| 108 | Riket | 2015 | 1,9 |
| 109 | Riket | 2016 | 2,0 |
| 110 | Riket | 2017 | 2,1 |
| 111 | Riket | 2018 | 2,2 |
| 112 | Riket | 2019 | 2,5 |
| 113 | Riket | 2020 | 3,2 |
| 114 | Riket | 2021 | 4,3 |
| 115 | Riket | 2022 | 5,0 |
| 116 | Riket | 2023 | 5,3 |
| 117 | Riket | 2024 | 5,6 |
| 118 | Riket | 2025 | 6,1 |
Datakälla: Trafikanalys
Miljöbarometern